Członkowie honorowi
Od 2 czerwca 2018 roku naszymi członkami są Państwo Hanna i Antoni Gucwińscy.
Menu
Poznaj nas
Składka członkowska
Regulamin
Deklaracja członkowska
Normy hodowlane
Rejestr Jeży
NEWS
Kontakt
WESPRZYJ NASZĄ DZIAŁALNOŚĆ. TO NIC NIE KOSZTUJE. WYSTARCZY ZAŁOŻYĆ KONTO NA FANIMANI I ROBIĆ ZAKUPY. ZA WSZYSTKIE DAROWIZNY BARDZO DZIEKUJEMY. POMÓŻ NAM
MOŻESZ NAM POMÓC RÓWNIEŻ W INNY SPOSÓB: drukując materiały na nieodpłatne prelekcje dla dzieci, udostępniając nam darmowy hosting, przeznaczając produkty dla domów tymczasowych.
Dziękując za wsparcie naszych działań, tutaj zamieścimy Twoją reklamę.
Darczyńca
Współpracujemy
Współpracujemy
Share Button

• czerwiec 2014•

Poniżej sprawozdanie i relacja od Dominiki i Krzyśka, na których spadł ciężar organizacji II Pokazu Pigmejskich Jeży Afrykańskich w Polsce.
Bardzo dziękujemy za ich zaangażowanie, nie tylko za zainwestowany czas, ale i zapewnienie banerów, identyfikatorów, stołów i namiotu.

Szczególne podziękowania dla Pani Marzeny z Polskiego Klubu Psa Rasowego Oddział Nr 5 w Krakowie, która wsparła naszą inicjatywę.
“Ekipa” Agnieszki okazała się nieocenionym wsparciem organizacyjnym. Dzieci pomogły wycinać naklejki i rozdawać upominki. Agnieszka pomagała w trakcie prezentacji jeżyków, została również do końca imprezy i była wsparciem dla Krzyśka i Dominiki przy składaniu naszego namiotu.

“Fotorelacja z II Pokazu Pigmejskich Jeży Afrykańskich w Kielcach
Na pokazie byliśmy w składzie Ja, Krzysiek i Sylwia oraz Agnieszka Pokrzepa z forum której dziękujemy za pomoc.

Pokaz się udał, było spore zainteresowanie, upominki Tropicala rozdane.
Nasze logo znalazło się w katalogu wystawowym oraz na początku zostaliśmy przedstawieni przez organizatora.

https://plus.google.com/photos/106528783…Of51Z3TxAE (Dominika i Krzysiek)”

Relacja Agnieszki

Jezynka_31x22px

Dostaliśmy prośbę o sprawdzenie warunków bytowtch jeża pigmejskiego w jednym ze sklepów zoologicznych w Gorzowie Wielkopolskim. Zdjęć nie mieliśmy. Ustaliliśmy telefonicznie, że w sklepie jeżyka nie ma. Wysłaliśmy p.o. Rzecznika Praw Jeży Dorotę: “W sklepie jeża faktycznie nie stwierdzono. Sprawę będę monitorować w razie gdyby pojawil sie kolejny”.

Jezynka_31x22px

Uwaga! 23 czerwca podjęto Uchwałę “Wakacyjną”. Informujemy, że najbliższe zebranie Stowarzyszenia odbędzie się we wrześniu. Wszystkie deklaracje, które złożycie, będą rozpatrzone we wrześniu. Zapraszamy.

Jezynka_31x22px

Jesteśmy zdania, że propagowanie wiedzy o jeżach pigmejskich oraz naszych rodzimych, to najlepszy sposób, aby pomagać zwierzętom.

Dziękujemy Gazecie Starachowickiej za wsparcie naszego Pokazu

Dziękujemy Gazecie Starachowickiej za wsparcie naszego Pokazu

Drugi Pokaz Jeży Afrykańskich

Jezynka_31x22px

BADANIE PARAZYTOLOGICZNE JEŻY

Organizator akcji:

Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego
Państwowy Zakład Higieny
Zakład Parazytologii Lekarskiej

Lekarz nadzorujący/do kontaktu:
Lek. wet. Dawid Jańczak
djanczak@pzh.gov.pl
nr tel.: 791 666 292

CEL I PRZEBIEG BADANIA:

Badanie ma na celu określenie rodzaju pasożytów przewodu pokarmowego występujących u afrykańskich jeży pigmejskich hodowanych w Polsce.
Jest ono zupełnie bezbolesne dla zwierząt. Polega bowiem na pobraniu 3 próbek kału do jednego pojemniczka. Kał należy zbierać przez 3 dni z rzędu. Każda próbka powinna być wielkości orzecha laskowego. Tak zbierany kał należy przechowywać w pojemniku do badania kału (można go zakupić w aptece – koszt ok. 1zł) w chłodnym i ciemnym miejscu np. w lodówce. Ważne jest aby kał zbierany jako próbka nie był zanieczyszczony żwirkiem z kuwety. Po zebraniu próbek z 3 dni należy przesłać próbkę do Zakładu Parazytologii Lekarskiej PZH w Warszawie. Jeśli w danej miejscowości właściciele jeży dogadają się logistycznie, będzie można przesłać pojemniczki od kilku jeży w 1 paczce co obniży koszty wysyłki.
Samo badanie kału jest bezpłatne. Jedyne koszty, jakie ponoszą właściciele, to koszt zakupu pojemniczka na kał i koszt przesyłki. Wyniki badania będę przesyłał drogą mailową bezpośrednio do właścicieli.
Kiedy próbki zostaną dostarczone do zakładu, będą badane na obecność różnych gatunków pasożytów. Czas trwania badania będzie zależny od tego ile próbek zostanie dostarczonych. Maksymalnie od dnia otrzymania próbki do 10 dni wynik powinien zostać dostarczony do właścicieli.
Ponadto będą Państwo proszeni o wypełnienie KARTY JEŻA, w której są podstawowe ale dość istotne pytania. Dodatkowo na KARCIE JEŻA należy wpisać jego imię i takie samo imię niezmywalnym flamastrem napisać na pojemniczku z kałem, aby nie nastąpiła pomyłka.
Do badania można oddawać również kał małych jeżyków. Jeżeli nie można indywidualnie pobrać próbek, należy wskazać, że jest to miot przebywający z matką oraz liczbę jeżyków w miocie.

Kartę jeża, którą należy wypełnić i dołączyć do próbki każdego z jeży, NALEŻY POBRAĆ ZE STRONY:

http://www.4shared.com/office/822hif2jba/KARTA_JEA.html

Adres do wysyłki próbek:

lek. wet. Dawid Jańczak
Zakład Parazytologii Lekarskiej
Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny
ul. Chocimska 24
00-791 Warszawa

Zasadność badania:
“Istnieją doniesienia z USA i Europy Zachodniej o występowaniu u jeży także pasożytów które mogą (ale nie muszą) być chorobotwórcze dla człowieka. W Polsce nikt takich badań jeszcze nie robił dlatego tak bardzo jest to potrzebne.
Ponadto jeśli współpraca Nam się powiedzie, wówczas mogą Państwo zamieścić na swojej stronie internetowej informację iż można każdego nowo adoptowanego jeża przebadać pod kątem pasożytów jelitowych w Zakładzie Parazytologii Lekarskiej Państwowego Zakładu Higieny Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego w Warszawie.
Liczę na pozytywną odpowiedz z Państwa strony oraz owocną współpracę.

lek. wet. Dawid Jańczak

Str.: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31