Członkowie honorowi
Od 2 czerwca 2018 roku naszymi członkami są Państwo Hanna i Antoni Gucwińscy.
Menu
Poznaj nas
Składka członkowska
Regulamin
Deklaracja członkowska
Normy hodowlane
Rejestr Jeży
NEWS
Kontakt
WESPRZYJ NASZĄ DZIAŁALNOŚĆ. TO NIC NIE KOSZTUJE. WYSTARCZY ZAŁOŻYĆ KONTO NA FANIMANI I ROBIĆ ZAKUPY. ZA WSZYSTKIE DAROWIZNY BARDZO DZIEKUJEMY. POMÓŻ NAM
MOŻESZ NAM POMÓC RÓWNIEŻ W INNY SPOSÓB: drukując materiały na nieodpłatne prelekcje dla dzieci, udostępniając nam darmowy hosting, przeznaczając produkty dla domów tymczasowych.
Dziękując za wsparcie naszych działań, tutaj zamieścimy Twoją reklamę.
Darczyńca
Współpracujemy
Współpracujemy
Share Button

 

 1. ZDROWIE
 1. Pigmejski jeż afrykański jest zwierzęciem nocnym. Indywidualną kwestią jest godzina, w której się budzi. Jeden będzie aktywny już o 18, inny nie wyściubi nosa z domku, dopóki nie zgaśnie światło. W przypadku zagrożenia jeż zwija się w kulkę. Bardzo ważna w życiu jeża jest temperatura. Jeż ten nie zimuje, jest aktywny cały rok, jednak tylko w przypadku kiedy zapewnimy mu odpowiednią temperaturę, zapobiega to, jak wspominaliśmy wcześniej, hibernacji i estywacji, które zaś mogą być niebezpieczne dla afrykańskiego jeża pigmejskiego.
 2. Narządy płciowe samca znajdują się na brzuszku, samicy zaś obok odbytu. Ujście cewki moczowej samca znajduje się dalej od odbytu ( w okolicy pępkowej) natomiast srom samicy lokalizuje się w bardzo małej odległości do odbytu.
 3. Nie da się jednoznacznie określić ile jeż powinien ważyć, przyjmuje się, że ich waga waha się na poziomie 250 – 700g i wyróżnia linię małą, czyli jeżyki z wagą do 300g. (zwiększone ryzyko podczas ciąży samic), linię średnią – jeżyki do 500g. oraz linię olbrzymią, w której waga jeża przekracza 500g. – Nie mylić z otyłością.
 4. Do kąpieli jeża używamy letniej wody i delikatnej szczotki. Ważne jest by po takowej kąpieli jeża dobrze wysuszyć, unikając przeziębienia.
 5. Jeżykom dość szybko rosną pazurki na łapkach (zwłaszcza z tyłu), a zatem należy je skrócić. Obcinamy tylko martwą część pazurka, pozostawiając mały margines. Jeśli nie jesteśmy pewni, że damy radę – udajmy się do weterynarza.
 6. Namaszczanie (ang. anointing) to normalne zachowanie jeża, polegające na pozostawianiu na swoich kolcach białej śliny/piany. Zjawisko to zostało zaobserwowane w przypadku kiedy nasz podopieczny zetknie się z nowym, nieznanym dotąd lub intensywnym zapachem.
 7. Quilling to nazwa, którą określa się wymianę igieł jeża, zaobserwować ją możemy w 4,6,9 i 12 tygodniu życia jeżyka., trwa od kilku dni do nawet kilku tygodni. Jeżyk w tym czasie może być rozdrażniony, należy pamiętać by zapewnić mu więcej spokoju.
 8. Najczęstsze problemy zdrowotne to – > wypadnięcie gałki ocznej , wrzody , stłuszczenie wątroby spowodowane otyłością (może doprowadzić do marskości wątroby i śmierci) , guzy nowotworowe.

Ponadto: utrata kolców (nie mylić ze zmianą kolców), łuszcząca się skóra (może być spowodowana suchą skórą lub też pasożytami zewnętrznymi), poszarpane uszy, wydzielina z uszu (często od roztoczy  – leczenie u weterynarza) , hibernacja i estywacja, stres (objawy to zielone odchody, biegunka i wymioty), urazy mechaniczne kończyny, wydzielina z oczu lub nosa, sztywność chodu, który spowodowany może być zapaleniem stawów, niedoborem wapnia, rzadko Syndromem Chybotliwego Jeża (ang. WobblyHedgehogSymdrome).

 

Normy hodowlane, info istotne dla osób nabywających jeżyka z certyfikowanej, legalnej hodowli.

PRAWA I OBOWIĄZKI HODOWCY

 1. Hodowca(…)
 2. Ma obowiązek prowadzić kartę miotu oraz karty hodowlane swoich jeży.
 3. Udostępnić lekarzowi weterynarii – na swój koszt – miot do przeglądu i uzyskać stosowne zaświadczenie weterynaryjne lub poświadczenie na karcie miotu.
 4. Wydawać jeże odrobaczone z kartą zdrowia (książeczką zdrowia), metryką i umową.

JEŻELI ZAKUPIŁEŚ JEŻA Z DOBREJ HODOWLI, ZAREJESTROWANEJ W NASZYM STOWARZYSZENIU I STWIERDZIŁEŚ NIEPRAWIDŁOWOŚCI – NAPISZ DO NAS.

 

Str.: 1 2