Członkowie honorowi
Od 2 czerwca 2018 roku naszymi członkami są Państwo Hanna i Antoni Gucwińscy.
Menu
Poznaj nas
Składka członkowska
Regulamin
Deklaracja członkowska
Normy hodowlane
Rejestr Jeży
NEWS
Kontakt
WESPRZYJ NASZĄ DZIAŁALNOŚĆ. TO NIC NIE KOSZTUJE. WYSTARCZY ZAŁOŻYĆ KONTO NA FANIMANI I ROBIĆ ZAKUPY. ZA WSZYSTKIE DAROWIZNY BARDZO DZIEKUJEMY. POMÓŻ NAM
MOŻESZ NAM POMÓC RÓWNIEŻ W INNY SPOSÓB: drukując materiały na nieodpłatne prelekcje dla dzieci, udostępniając nam darmowy hosting, przeznaczając produkty dla domów tymczasowych.
Dziękując za wsparcie naszych działań, tutaj zamieścimy Twoją reklamę.
Darczyńca
Współpracujemy
Współpracujemy
Share Button

PODSTAWOWE INFORMACJE O JEŻACH DOMOWYCH (Pigmejskich Afrykańskich)

Kim jest jeż?
Jeże to małe owadożerne stworzenia, wywodzące się z rodziny ssaków. Te urocze kolczaki można znaleźć w różnych częściach świata ( Europa, Afryka, Anglia, Azja). Jeżyk, którego trzymamy w domu jako zwierzątko towarzyszące, pochodzi z centralnej Afryki.

Jeż jeżowi nierówny
Jeże pigmejskie to nowość na polskim i europejskim rynku, dlatego często jest mylony z jeżem europejskim (dzikim). Jeże europejskie to jeżyki, które można spotkać w lasach i parkach. Są objęte ochroną- to gatunek zagrożony wyginięciem. Ważą średnio 500 g- 600 g. Zwykle są ciemno brązowe lub brązowo szare. Bezproblemowo znoszą deszcze oraz środkowoeuropejskie temperatury i warunki klimatyczne. Jesienią zapadają w sen zimowy, by ponownie wybudzić się wiosną. Jeż pigmejski pochodzi zaś z Afryki, gdzie jest ciepło cały rok. Jest o wiele mniejszy od jeża europejskiego- jego masa ciała zazwyczaj nie przekracza 450 g. Jego kolce często są jasne, istnieje wiele różnych kombinacji kolorystycznych- od jeży białych po jeże brązowe z białymi łatkami na grzbiecie.

Waga jeża pigmejskiego
Średnia waga jeża pigmejskiego to około 400 g. Jednak jak w każdym gatunku, i w tym trafiają się osobniki potężnej i drobnej budowy. Dorosły jeż może ważyć nawet 310 g- 350 g, a inny z powodzeniem 480g – 500g. W pierwszym przypadku: jeżeli jeżyk jest pełny energii, z ochotą biega i zjada wszystko, a jego boki nie są zapadnięte, waga jeża jest prawidłowa. W drugim przypadku: jeżeli jeż nie jest leniwy, ospały lub apatyczny, z góry kształt jego ciała wyglada jak kropla wody ( a nie jak klula), waga jeża jest prawidłowa. Pigmejskie jeże afrykańskie to swoista “miniaturka”. Dorosłe jeżyki zazwyczaj nie są większe niż kobieca dłoń; bez problemu można je trzymać w jednej ręce.

Jakiej temperatury potrzebuje jeż afrykański?
Jeżyk pewien być trzymany w domu w temperaturze 22°C -26°C. Zbyt niska temperatura otoczenia może spowodować hibernację, a co za tym idzie- śmierć zwierzaka. Jeże chude i drobnej budowy ze względu na niski poziom tkanki tłuszczowej potrzebują wyższą temperaturę w terraium niż jeżyki o normalnej lub potężnej budowie ciała.

Karmienie jeża
Jeż pigmejski może być karmiony najróżniejszymi rzeczami, wiele z nich znajduje się już w naszej lodówce. Jeżyk potrzebuje pokarmu bogatego w biało, ale ubogiego w tłuszcz, ponieważ bardzo szybko może dojść do nadwagi. Jeż może jeść mięso, owady karmowe, niektóre owoce I warzywa, a nawet kocią karmę, ale tylko dobrej jakości. Większość karm kocich nie nadaje się dla jeża afrykańskiego. Więcej na temat żywienia tych cudownych stowrzeń można przeczytać w dziale “Żywienie”.

Gdzie najlepiej kupić jeża arfrykańskiego?
Przede wszystkim NIE w sklepie zoologicznym, gdzie zwierzęta trzymane są w ścisku, nie są socjalizowane z człowiekiem, a sprzedawcy nie znają podstawowych informacji o gatunkuach dostępnych w sklepie. Kupuj tylko od hodowców- przy czym pamietaj, by zapytać o takie rzeczy jak: co jeżyk je w hodowli? Jak często jest wyciągany na ręce? Czy hodowla należy do jakiegoś związku, gdzie istnieją szczegółowe zasady hodowania jeży pigmejskich? Dobrze jest też zapytać o rekomendację danego hodowcy na tematycznych forach. Dobry hodowca nigdy też nie odmówi Ci owiedzenia hodowli I obejrzenia jeżyków oraz warunków, w jakich mieszkają.

Jeśli podoba mi się kilka jeży, to którego powinienem/ powinnam wybrać?
Wbrew ogólnej propagandzie, większość jeży można trzymać razem: matka z córką, siostry z tego samego miotu, dwie jeżynki o spokojnych I pokojowych charakterach też dobrze poradzą sobie razem. NIGDY nie trzymaj w jednym terrarium samicy oraz samca! Tak samo dwóch samców- może dojść miedzy nimi nawet do rozlewu krwi, czego radzimy unikać.

Jeżeli będą wiec to dwie samiczki o łągodnych charakterach- jak najbardziej możesz przygarnać dwie. Jezeli jednak zastanaweiasz się nad samcem lub samiczką, wybierz jeżyka, który bedzie się mniej kulił, jego są przejrzyste I lśniące, a uczka czyste- bez żadnych podejrzanych wydzielin czy poszarpanych I nierównych końców. Skóra jeżyka nie może być sucha, a na ciele nie powinno być żadnych łysych “placków”. By jeżyk mógł opuścić hodowlę, powinien ważyć minimum 150g, być samodzielny oraz jeść sam. Minimalny wiek jeża do zamieszkania w nowym domu to 8 tygodni (2 miesiace).

Temperament
Każdy jeż ma inny temperament oraz charakter. Niektóre jeżyki najchętniej nie wychodziły by z rąk I nie opuszczałyby kolan, gdy drugie mają w głowie tylko zwiedzanie podłogi mieszkania czy bieganie. Inne jeżyki wolą też spędzać czas samotnie, bez ingerencji człowieka.

Po wybraniu z hodowli potencjalnego nowego członka rodziny zwróć uwagę na kilka rzeczy: czy jeżyk szybko rozwija się z kulki na rękach? W panice próbuje uciec czy siedzi spokojnie na wyciagnietych dłoniach? Czy jeżykowi nie przeszkadza Twój dotyk? Fukanie I stroszenie kolców jest normalną rzeczą u jeżyków, to ich naturalne zachowanie- robią to, gdy czuja dyskomfort (np. Zostają obudzone w środku dnia) lub gdy się boją (pierwsze spotkanie z nowym człowiekiem/ psem lub kotem, wizyta u weterynarza). Jeżeli jednak jeżyk po wzięciu na ręce bez przerwy “furczy”, a nawet charakterystycznie “klika”, podskakując przy tym- oznacza to, że jeż ma charakter typowego indywidualisty, który nie chce współpracować z człowiekiem lub po prostu nie był wyciagany z terrarium I oswajany przez hodowcę. Jeżeli jeżyk jest agresywny- poszukaj innego malucha.

Wybierz zdrowego jeżyka
Spójrz na pyszczek jeża. Czy oczka są ładne, okrągłe, szeroko otwarte, a przy tym lśniące, bez żadnych skaz? Czy nosek jest czysty, bez strupów, bez cieknącego katarku lub innej wydzieliny? Czy uszka są w środku czyste, bez suchej, łuszczącej się skóry, bez wydzieliny I z pięknymi, nieposzarpanymi końcówkami? Czy sierść na podbrzuszu jest czysta, miękka oraz nieskołtuniona? Czy plecy jeżyka całe są pokryte igłami, czy widać “łyse” miejsca? Punkty bez igieł świadczą o złym odżywianiu, prowdopodobnym zarobaczeniu I ogólnym złym stanie zdrowotnych jeża.
Czy ciało jeżyka jest w kształcie kropli wody, bez zapadniętych boków? Czy brzuszek jest mieciutki, czy czuć klatkę piersiową, kości?
Jeżeli na te pytania odpowiesz “TAK”, jeżyk jest zdrowy; można go wziąć do domu I nie martwić się stanem jego zdrowia.

W jakim wieku powinien być jeżyk, by mógł zamieszkać w nowym domu?
Nigdy nie zabieraj jeżyka z hodowli, jeżeli nie ukończył przynajmniej 8 tygodni (2 miesiące). Jeż powinien być też profilaktycznie odrobaczony (konieczny wpis w ksiażeczce zdrowia!), samodzielny oraz powinien ważyć conajmniej 150g. W przeciwnym wypadku jeż nie jest gotowy na to, by opuścić hodowlę.

Jakiego domu potrzebuje jeż pigmejski?
Jeżyk potrzebuje swojego własnego “kąta”- klatki lub terrarium. Minimalna przestrzeń, w której może żyć jeż pigmejski to 0,4 m². Klatka jest tańsza, lżejsza I łatwiej się sprząta, ale bardzo ciężko utrzymać w niej tak ważną dla jeży prawidłową temperaturę. Przy terarium nie ma tego problemu. Klatka/ terrarium nie powinny stać obok wejścia balkonowego, w miejscach, gdzie panuje przeciąg. Nie mogą też być wystawione na ostre słońce w trakcie dnia.

Akcesoria
Jeżeli Twój jeżyk ma żyć w klatce lub terrarium, porzebujesz kilka akcesoriów:

a) podłoże:
Pamiętaj, że nigdy NIE MOGĄ to być trociny- powodują pylicę płuc, zanieczyszczają potencjalne ranki, dostają się do jedzenia I picia, co może skutkować wchłonieciem ich przez jeża. Jako podłoże można za to zastosować Vetbed (Drybed), który przepuszcza wszystkie ciecze (mocz, wylana woda) na drugą stronę, a z wierzchu pozostaje suchy. Dobrym rozwiązaniem jest wykorzystanie mat łazienkowych lub przycietych na wymiar polarów, jeżeli jednak twój jeż nie załatwia się do kuwety, w ostateczności rozsyp pellet (drewniany żwirek niezbrylający, bezzapachowy).

b) miseczki:
Do stosowania do jedzenia oraz wody. Miska powinna być ciężka I nie bardzo głęboka. Tutaj dobrze sprawują się ceramiczne miseczki dla chomików czy innych gryzoni dostępne w sklepach zoologicznych.

c) woda:
Nie podawaj jeżykowi wody w poidełku. Poidełka są przeznaczone dla gryzoni- I tylko dla gryzoni. Jeże afrykanskie nie radzą sobie z nimi za dobrze- nie mają wystarczajaco cierpliwości, by cały czas pchać językiem kuleczkę; gryzą poidełko I próbują je ściągnąć. Może to skutkować wyłamaniem zęba, bolesnym uszkodzeniem szkliwa czy dziąsła lub języka. Woda nie powinna być podawana zimna lub gorąca- temperatura pokojowa jest najbrdziej wskazana. Najlepiej by była czysta, przefiltrowana lub butelkowana.

d) domek:
Jeżyki potrzebuja miesca do ukrycia się podczas snu w dzień. Instynkt podpowiada im, by schronić się w zacienionym miejscu, urytym dla oka wiekszych drapieżników. Domek drewniany będzie w sam raz, ale można też uzyć większego kartona po butach z wyciętym wejściem czy obszernej rury PCV. Ważne jednak, by jeżyk miał miejsce na swobodne rozciagniecie ciała I łapek oraz zmiany pozycji.

e) kuweta:
Niektóre jeżyki pigmejski potrafią korzystać z kuwety (są uczone jeszcze w hodowli), niektóre muszą nad tym jeszcze popracować. Kuweta powinna mieć wymiary: 19 cm szerokości, 28 cm długosci oraz 14 cm wysokości. Nie są to jednak “sztywne” wymiary; ważne jest, by jeżyk mógł bez ścisku przebywać w kuwecie- jeż nie bedzie chiał być w kuwecie, w której jest mu za ciasno. Dobrym rozwiazaniem do wypełnienia kuwety jest oczyszczony piasek terrariowy lub drewniany niezbrylający (oraz bezzapachowy) żwirek dla kotów.

f) zabawki:
Jeśli chcesz, możesz dodać od siebie też kilka zabawek, które będa stanowiły dobre urozmaicenie czasu dla jeża. Kołowrotek jest dobrym rozwiązaniem dla ludzi, którzy nie chcą lub nie mogą często wypuszczać kolczaka na wybieg. Bieganie w kołowrotku pomoże otyłemu jeżowi zrzucić kilka gramów. Kołowrotek (lub talerz do biegania) mu być jednak odpowiedniej wielkości; ciało jeża nie może wyginać sie podczas biegania, zwłaszcza jego delikatny kręgosłup. Dzwoniące piłęczki dla kota, piłeczki ping-pongowe, rury PCV- wszystko, co nie skaleczy jeża, ani co jeż mógłby połknąć.

Czym karmić jeża i ile podawać jedzenia?
W Polsce nie ma jeszcze wprowadzonej karmy dedykowanej jeżom pigmejskim. Faktycznie jeż afrykański może być karmiony kocią karmą, ale NIE TYLKO nią, i nie każdą. Jedzenie jeżyka zawsze powinno być podawane na mokro (woda dodana do jedzenia, rozmiękczone kawałki), bardzo ważne w diecie jeża jest mięso, warzywa, owoce oraz owady karmowe. Najlepsza dieta to urozmaicona dieta. Jedzenie powinno być podawane w temperaturze pokojowej; jedzenie prosto z lodówki (zimne) może spowodować biegunkę, która potrafi być dla jeży zabójcza. Dietę jeża można też od czasu do czasu suplementować witaminami. Jedzenie musi być podawane swieże, czodzinnie; pokarm, który zbyt długo zalega w klatce psuje się.

Masz pytania, wątpliwosci? Nie wahaj się, napisz do nas!