Członkowie honorowi
Od 2 czerwca 2018 roku naszymi członkami są Państwo Hanna i Antoni Gucwińscy.
Menu
Poznaj nas
Składka członkowska
Regulamin
Deklaracja członkowska
Normy hodowlane
Rejestr Jeży
NEWS
Kontakt
WESPRZYJ NASZĄ DZIAŁALNOŚĆ. TO NIC NIE KOSZTUJE. WYSTARCZY ZAŁOŻYĆ KONTO NA FANIMANI I ROBIĆ ZAKUPY. ZA WSZYSTKIE DAROWIZNY BARDZO DZIEKUJEMY. POMÓŻ NAM
MOŻESZ NAM POMÓC RÓWNIEŻ W INNY SPOSÓB: drukując materiały na nieodpłatne prelekcje dla dzieci, udostępniając nam darmowy hosting, przeznaczając produkty dla domów tymczasowych.
Dziękując za wsparcie naszych działań, tutaj zamieścimy Twoją reklamę.
Darczyńca
Współpracujemy
Współpracujemy
Share Button

Oli

PIGMEJSKI JEŻ AFRYKAŃSKI

Łacińska nazwa tego gatunku to Atelerix albiventris. Jest to mały ssak z rodziny jeżowatych w naturze zamieszkujący tereny stepowe i sawanny w centralnej Afryce. Przypuszcza się, że forma hodowlana to hybryda 2 gatunków: jeża białobrzuchego i jeża algierskiego.
Jeż jest głównie owadożercą, nie pogardzi jednak innymi przekąskami takimi jak małe ssaki, węże (duża odporność na jady) płazy, małe ptaki oraz jaja. W skład diety wchodzi również wiele różnych rodzajów owoców i warzyw. Trzymając go w domu musimy mieć to na uwadze i w miarę możliwości urozmaicać ich dietę.

Jeż w naturze dożywa około 3 lat, w hodowli jego życie znacznie się wydłuża. Najstarsze osobniki dożywały, bowiem 11 lat! Przeciętnie jest to około 5-6 lat.


Jeżyk ma kształt przypominający kroplę wody. Grzbiet ciała pokrywają ostre kolce, może być ich około 5-7 tysięcy! Każdy kolec to przekształcony włos zbudowany z keratyny, która nadaje mu sztywność. Jeż w chwili zagrożenia potrafi całkowicie zwinąć się w kulkę dzięki potężnemu mięśniowi okrężnemu brzucha. Próbuje nas odstraszyć groźnie fukając a nawet podskakując!

Jeże zostały udomowione już w starożytnym Rzymie, trzymali je, jako pożyteczne zwierzęta przeciw gryzoniom i owadom. Od około 1950 hoduję się pigmejskie jeże afrykańskie i od tego czasu powstało mnóstwo odmian barwnych tego nietypowego ssaka. Od odcieni bieli, przez czerń oraz wszelakie odcienie brązu i ich mieszanki. Znajdziemy tutaj także albinosy i odmiany leucystyczny (brak melatoniny odpowiadającej za czarny pigment).
Pamiętajmy o tym, że jeż to zwierzę typowo nocne!

W poszukiwaniu pokarmu pomaga mu świetny węch oraz słuch. Potrafi przebyć do 10 km jednej nocy, żeby znaleźć jakiś smakowity kąsek. Dzień przesypia w norach, najczęściej zajmując gotowe opuszczone domostwa. Wyściełają je trawami, mchami, i innymi miękkimi rzeczami.

 

Charakterystycznym zachowaniem jeża jest samo opluwanie się. Nie do końca wiadomo, dlaczego w ogóle tak robią, przypuszcza się, że to forma kamuflażu. W momencie, gdy w ich otoczeniu znajduję się jakiś silnie pachnący przedmiot, lub zapach jest nowy, jeż żuje nowo napotkaną rzecz. Przechodzi później do wytworzenia pieniącej śliny (mlaszcze) i opluwa nią sobie plecy.

Podobnie do jeży Polskich mogą one zapaść w hibernację. Następuję to wtedy, gdy temp spadnie poniżej 20 stopni lub wzrośnie na dłuższy czas powyżej 30 stopni (wtedy jest to zwane estywacją).

Jeżeli chcemy zacząć hodowle tego cudownego ssaka musimy mieć wszystkie te rzeczy na uwadze.

Tekst opracował: Szymon ZWJEŻAKI